Ekonomika

Ekofarmy a jejich produkty

Z hlediska výroby je u nás skoro 83 % ekofarem zaměřeno na chov hospodářských zvířat ( tedy živočišné výroby), asi 42% farem se věnuje obhospodařování orné půdy a 30 % z těch to podniků má smíšenou výrobu (rostlinnou a živočišnou).
Prvním produkovaný, výrobkem je mléko, ze kterého mlékárny vyrábějí veškeré mléčné produkty jako jsou jogurty, sýry, kefíry, podmáslí aj., ty jsou následně dodávány do našich obchodů.
krávy na farmě
Po mléku následují maso a masné uzeniny z českých ekofarem, které jsou poměrně často vyváženy za hranice, jelikož tam za ně dostanou více peněz než u nás, proto je k nám také spousta potravin dovezena ze zahraničí, protože jejich cena je nižší na úkor kvality.
Fakta o biopotravinách:
– jsou vypěstovány bez jakýchkoliv chemických přísad.
– jsou zpracovány tak, aby v nich zůstal co největších podíl nutričních látek.
– opravdu kvalitní biopotraviny poznáte podle označení CZ-BIO-001, CZ-BIO-002 a CZ-BIO-003.
traktor na poli
– nákupní cena je větší, protože se na ní odráží skutečné náklady na jejich vypěstování a následnou výrobu.
– mají mnohem lepší chuť než klasické potraviny, protože nejsou ošetřovány žádnou chemií.
– posledním a zároveň nejdůležitějším poznatkem je to, že jsou ekologičtější, protože zemědělci jim věnují patřičnou péči a to půdě, ve které rostou, tak i životnímu prostředí.
koleje na poli
Vyplývá z toho tedy to, že biopotraviny jsou ryze přírodním produktem, pěstovaným s ohledem na životní prostředí a jeho dopady na něj. Jsou neodmyslitelnou součástí každodenní stravy při zdravém životním stylu a zdrojem vitamínů, které potřebujeme každý den, bez nichž se neobejdeme. U nás na kvalitu biopotravin dohlíží- KEZ, ABcert a BIOKONT, zda potraviny prošly jejich kontrolou poznáte podle označení na obale CZ-BIO. Produkty bez těchto značení neprošly řádnou kontrolou, nelze tedy předpokládat jejich kvalitu v oblasti bio výrobků.