Dům a zahrada

Stavební prvky v zahradě

Snad každý z nás si chce zařídit svůj domov. Pokud máte nebo plánujete žít v rodinném domě se zahradou, než bude toto bydlení pohodlné a praktické, bude vás to stát určitě mnoho úsilí a práce.  Různé stavební prvky
, které budete chtít využít nejen při stavbě terasy, ale hlavně i v zahradě, je široká škála.

Nabízíme vám několik zajímavých tipů, které by vám mohly pomoci při rozhodování týkající se úprav chodníčků v zahradě nebo terasové podlahy.

 šedé oblázky

Pokud už máte malé děti nebo je plánujete, měli byste pro ně v zahradě vyhradit místo pro jejich hry. Takové, na které budete dobře vidět nejenom z terasy, ale i z okna místnosti, ve které jste nejčastěji. Malé děti si nejraději hrají na pískovišti, mají rádi prolézačky, houpačku i malé domečky. Pískoviště určitě opatřete jednoduchým krytem, kterým se dá uzavřít. Můžete si ho vytvořit sami z dřevěných desek, ve kterých budou otvory na uchopení. Desky můžete natřít tak, že nátěr bude mít veselou kombinaci barev, která upoutá a přitom ochrání dřevo před nepřízní počasí.
kamenná terasa


Do zahrady na chodníčky patří přírodní kámen. Mohou to být větší hladké kamenné plochy nepravidelných tvarů. Mezery mezi nimi se dají vyplnit rozdrceným kamenem nebo štěrkem, který se prodává v mnoha variacích. Velikost drceného kamene i štěrku na chodníky v zahradě volíme podle toho, do jakého zákoutí zahrady nás cestičky zavedou.

Terasy mívají většinou podlahy z dřevěných desek. Pokud budete radši volit dlážděnou terasu, zvolte barvu dlažby k barvě na fasádě domu tak, aby vynikl zajímavý kontrast. Například: k bílé fasádě domu zvolte černou nebo hnědou barvu dlažby. Když se barva bude shodovat s barvou okenních rámu a rámu na dveřích, tato kombinace může být velmi efektní, elegantní.

 kamenná cesta
Chodníčky okolo domu a v zahradě jsou velmi důležitým prvkem. Nejenom, že jsou praktické, ale jsou hlavně účelové. Můžete po nich chodit i v deštivém počasí, spájejí místa, která využíváte na relaxaci. Například z terasy se po klikatém chodníčku se dostanete do stinného zákoutí s altánem. Oddělují záhony s květinami nebo bylinkami. Nezapomeňte volit šířku chodníčků i podle toho, kam vedou.