Zábava

Dobijte energii každý den

Masáž, osm hodin spánku nebo dovolená na opuštěném ostrově jsou sice krásné, ale v dnešním dni dost obtížně realizovatelné. Jak dobít energii, když jste od rána do večera na nohou? Dobrou zprávou je, že pro načerpání nového elánu nepotřebujete ani příliš času, ani zlatou kreditku. Daleko důležitější je najít si činnost, která vyhovuje právě vám.
procházka ulicí
Jak najít tu pravou relaxaci
Zlaté pravidlo říká, že odpočinek by měl být opakem práce. Tedy, pokud v práci sedíte u počítače, měl by váš odpočinek být aktivní, naopak pokud pracujete manuálně či se v práci hodně hýbete, tak by váš odpočinek měl být spíše klidnějšího charakteru. Pokud chcete odpočívat aktivně a nemáte čas na pravidelné sportování, tak můžete zkusit zařadit do svého programu pravidelné procházky. Zkuste cestou do práce a z práce vystoupit o zastávku dřív, a zbytek dojít pěšky. Pokud jezdíte autem, zaparkujte o tři bloky dál než obvykle. Pusťte si na cestu oblíbenou hudbu, vnímejte svět okolo sebe, užívejte si těch pár minut pro sebe.
příjemná masáž zad
Choďte, kdykoli máte možnost. I v krátké přestávce mezi jednáními si můžete protáhnout nohy, a pěšky můžete chodit i na oběd. Zkuste jednou týdně jet do práce na kole. Vyrazte s dětmi do lesa nebo do parku. Vyrazte o víkendu na výzkumnou výpravu po okolí. Bylo vědecky prokázáno, že pobyt venku, zejména v přírodě, prospívá nejen tělesnému, ale i duševnímu zdraví. Pokud toho naopak v práci nachodíte ažaž, tak zkuste třeba jógu nebo pilates. Dají se provozovat i doma, a i pár minut denně bude mít na vaše zdraví pozitivní vliv. Zkusit můžete také malování nebo psaní. Nezáleží na tom, jak moc dobří jste, jde o radost z tvoření, a z toho, že vám pod rukama vzniká něco nového. Můžete také zkusit například uvařit nové jídlo, nebo věnovat pár minut denně učení se hře na hudební nástroj.
protahování na podložce
Klíčem je pravidelnost
Kromě nalezení ideálního koníčka je důležité vyhradit si pravidelný čas, kdy se své zálibě budete věnovat. Kromě toho, že bude snazší pravidelnou aktivitu vměstnat do vašeho diáře, tak se také budete mít na co těšit. Určete si jeden čas, a dodržujte ho. Nádobí, domácí úkoly, telefony, partneři, všechno tohle může deset nebo dvacet minut počkat. Ačkoli se vám ze začátku může zdát sobecké, že si uzurpujete tenhle čas pro sebe, ale za dvacet minut se opravdu svět nezhroutí. Odměnou vám naopak bude odpočatý pocit, a chuť do další práce.

Plánování
Několikrát do roka si naplánujte větší odpočinek. Nemusí to být nutně dovolená, ale prostě čas, kdy se budete více věnovat sami sobě. Počkejte, až budou děti na prázdninách, polevte v práci a soustřeďte se na sebe. Dělejte věci, které vás baví, setkávejte se s přáteli, hodně spěte, nebo třeba vyrazte na prodloužený víkend. Uvidíte, že se vrátíte plni pozitivní energie, a zvládat běžné denní starosti bude daleko jednodušší.