Ekonomika

Koruna sílí

Kurz Koruna:Euro už v průběhu loňského roku poklesl na pouhých 25,5 Kč za euro. Jedná se tak o pokles o zhruba 1,5 Kč oproti loňskému novému roku, kdy hranice ještě neklesla pod 27Kč za euro. Vyplývá to ze statistik České národní banky, a podle agentury Reuters, která provedla průzkum mezi finančními analytiky, by se tento trend mohl udržet i nadále. U koruny by se tak kupříkladu mohla cena dostat i pod hranici 25Kč, což nebylo k vidění už několik let. Podle agentury Reuters však není česká koruna jedinou evropskou měnou, která výrazně posiluje oproti zbytku světa. Dalším příkladem je polský zlotý, který se nyní pohybuje kolem hodnoty 4,15 zlotých za euro. Česká a polská měna se tak staly jedněmi z nejrychleji rostoucích měn roku 2017 na celém světě. Oproti dolaru například více posílila pouze měna státu Mosambik.
€ mince

Prognózy do budoucna

Podle finančních analytiků by podobný stav mohl přetrvat i do dalších období roku 2018. Někteří vidí situaci až tak příznivě, že by se podle nich mohla koruna dostat až k hladině 24Kč za euro. Důvod tohoto pozitivního růstu je podle nich hlavně v síle české ekonomiky, která rovněž spěje vpřed mílovými kroky. Díky tomu by mohla ČNB přistoupit i k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, což dalšímu růstu jen dopomůže. Inflace by přitom stále měla zůstat v mezích, které si ČNB stanovila. Jedním z takových analytiků je i Miroslav Novák, podle kterého by mohl trend pokračovat napříč celým rokem. Souvisí s tím i velmi nízká nezaměstnanost a navíc se u nás postupně zvyšuje i minimální mzda, což je statistika, ve kterém ČR za zbytkem Evropy spíše pokulhává.
drobné eura
Ne každý analytik vidí situaci tak příznivě, téměř každý však očekává růst, ať už rychlý, nebo pomalejší. Opětovné slábnutí však očekávané není, a tak se dá očekávat, že rok 2018 bude pro korunu jedním z nejsilnějších od roku 2000.