Ekonomika

Společnost zaměřená na konzum

Současná doba je až příliš zaměřená na konzum. Dříve lidé dokázali šetřit dlouhou dobu, aby si pořídili něco hodnotného. V současné době ovšem lidé touží mít hned a bez čekání věci, které nemají žádnou hodnotu i když z finančního hlediska jsou třeba drahé, nicméně jejich životnost je krátká. Dříve si lidé věcí vážili, sloužili jim dlouhá léta.
virtuální peníze

Na hodnotné věci lidé často nemyslí. Lpí na bezvýznamných věcech a často nemají potřebu se osamostatnit. Mladí lidé žijí i po třiceti letech s rodiči, ale musí mít nejnovější typ chytrého telefonu.

A když si konečně pořídí vysněné bydlení, často svůj rozpočet zatíží přehnanými požadavky. Dovolená v atraktivní destinaci, lyžování jedině v Alpách, pro děti jen značkové oblečení. Děti samy se stávají zhýčkané, protože jsou zahrnuty zbytnými věcmi. Jenomže to všechno něco stojí. Ne každý si to může dovolit. Jsou lidé, kteří se snaží udržet životní standard, který mají druzí lidé, aniž by si to mohli dovolit. Je to rozhodně velká finanční nezodpovědnost – .

peníze a smlouvy

Brána do světa dluhů

Je to brána do světa dluhů. Upadnout do dluhové pasti znamená zkazit si život. V lepším případě ji budete řešit například formou osobního bankrotu neboli insolvence, v tom horším to pak bude konkurz, situace kdy budete platit své dluhy do konce života.

  • Insolvence – v současné době je na pět let. Podmínkou je, že musíte splatit alespoň 30% všech dluhů. Na živobytí Vám zůstane existenční minimum. Je to pět let, které jsou opravdu velmi krušné a náročné, ale máte naději, že to vše jednou skončí.

Konkurz – když Vaše příjmy nestačí na to, aby Vám soud schválil insolvenci, řeší se to konkurzem. To znamená, že Vám bude ponecháno nezabavitelné minimum a všechno ostatní půjde na umoření Vašich dluhů. Velmi často je to stav, který trvá do konce života, protože úroky rostou.