Web

Plasty všude kam se podívám

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký by byl náš život bez plastů? Troufám si říct, že pro civilizovaného člověka 21. století je to nepředstavitelné. Tento nepřirozený materiál se bohužel stal již přirozenou součástí našeho života. Jenže všeho moc škodí.
plný kontejner plastů
Přebytek plastů se v současnosti stává dosti diskutovaným tématem. Věděli jste, že průměrný Čech vyhodí okolo necelých 30 tun plastů ročně? V kontejnerech na tříděný odpad z toho však skončí pouze malý zlomek. Zbytek se dostane na skládky se směsným komunálním odpadem anebo se různě povaluje po okolí, kde zamořuje naši přírodu.
Zkuste se teď na chvíli zamyslet, kolik plastových obalů jste se viděli povalovat na zemi během vaší cesty do práce či do školy. Smutné, že?
Pojďme si nyní ukázat několik typů, jak naši spotřebu plastových materiálů snížit.
voda v PET lahvích
® Místo sáčku raději krabičku
Až si dnes večer budete chystat svačinu na další pracovní či školní den, tak ji místo do jednorázového mikrotenového sáčku vložte do krabičky. Tu totiž můžete použít kolikrát jen chcete, stačí ji vždy jen opláchnout, kdežto sáček po snězení svačiny vyhodíte.

® Láhev stačí jedna
K svačině jsme všichni zvyklí si samozřejmě přibrat i nějaké to pití. Nekupujte si však každý den balenou vodu či limonádu, ale raději zainvestujte do jedné pevnější láhve, kterou si budete opakovaně plnit. Pokud se vám ovšem nechce pít jen čistou kohoutkovou vodu, tak si ji můžete ochutit pár kapkami citronové šťávy, mátou či si zkusit vyrobit nějaký domácí sirup.

® Igelitkou parádu neuděláš
Neberte si v obchodech jednorázové igelitové tašky, ale raději si s sebou přineste svoji plátěnou. Ušetříte tak pár korun a navíc i přírodu. V současnosti se dají plátěnky koupit ve všech barvách, s různými motivy či si popřípadě můžete vyrobit svojí vlastní a být tak naprosto originální.
nákup pomerančů
® Nebalte ovoce a zeleninu
Když nakupujeme ovoce a zeleninu, tak ji automaticky dáme do mikrotenového sáčku, který stejně doma hned vyhodíme. To je pochopitelné, přeci nechcete, aby se vám rajčata nebo jablka rozsypali po celém nákupním košíku. Pokud takto nakupujete ve větším množství, můžete si přinést vlastní plátěný pytlík, který se dá koupit na internetu, popř. si jej můžete sami ušít doma. Trs banánů, který drží pěkně při sobě, balit nemusíte vůbec a na jednu papriku sáček vůbec nepotřebujete.

® Nakupovat se dá i bez obalu
No vážně. Po celé ČR se nachází mnoho prodejen, která poskytují možnost nákupu potravin bez obalu. Funguje to tak, že si přinesete vlastní nádoby či pytlíky, kam vám personál naváží třeba fazole, čočku atd. Takto se dají nakupovat i kapaliny jako olej či si můžete natočit do vlastních lahviček i mýdlo a šampony.

Všechno je to jen na nás, jak moc jsme ochotni odstoupit od našich běžných návyků. Je třeba si uvědomit, že i ta sebemenší změna je krokem v před a příroda nám za ni bude vděčná.