Dům a zahrada

Mysleme i na jiné obyvatele zahrady

Perfektně uklizená zahrada je na pohled bez debat krásná, ale měli bychom alespoň občas myslet i na jiné živočichy, které s námi naši zahradu sdílí. Pokud ponecháme malý kousek zahrady, někde na méně viditelném místě, neupravený, zejména ježci nám budou vděční. V perfektně uklizené zahradě má totiž ježek jen minimální šanci se zazimovat.
ježek při krmení
Určitě najdeme kout, do kterého zavítáme jen občas. Nemusíme se obávat, že ježek jakýmkoli způsobem naruší naše soukromí. Je to tichý a ukázněný společník. Přes zimu o něm nevíme prakticky vůbec. Nadšený bude, vyrobíme-li mu úkryt v podobě domečku, který mu od jara do podzimu poslouží jako vítané útočiště. Stačí, když mu útočiště vyplníte senem, slámou nebo suchým listím. Můžete mu, ale na zahradě ponechat hromadu pořezaných větví. I tam se rád ubytuje. Pokud si chcete ježka na zahradě udržet, můžete ho přikrmovat. Pochutná si na granulích určených speciálně pro ně. Granule jim poskytnou potřebnou energii.
I brouci a drobný hmyz budou za útočiště vděčni. Domečky pro brouky, stejně jako pro ježky, můžete koupit nebo je jednoduchým způsobem vyrobit. Při výrobě hmyzího domečku nezapomeňte vyvrtat různě velké otvory pro rozmanité návštěvníky. Hmyz se ukryje nejen v zimě, ale i v létě. Hmyzí hotel můžete umístit prakticky kamkoli.
Nejen ježci, ale i brouci a drobný hmyz přispívají k rovnováze zahrady a stanou se pro vás užitečnými pomocníky.
roháč velký
Zapomínat bychom neměli ani na ptactvo. V zimních dnech je ptactvo v podstatě velmi závislé na přikrmování v krmítkách. Věřte, že pokud budete opeřené návštěvníky pozorovat z okna, poskytnou vám různorodé druhy ptáků hezkou podívanou.
Krmítko pro ptáky se může stát i pěkným zahradním doplňkem, stejně jako pítko. Například pítka vyrobená z přírodního kamene nebo pískovce působí velmi ozdobně. Můžete je umístit nejen na zahradu, ale i na terasu nebo balkon.