Životní styl

Nepříjemně pulzující bolest v koleni

Nepříjemná bolest kolene doprovází téměř každého sportovce. Ať už se jedná o aktivního, rekreačního nebo amatéra. Bolest kolene je bohužel neodmyslitelnou součástí aktivního životního stylu. I když existuje řada způsobů, pomocí kterých se jí dokážeme vyhnout, ne vždy se jí vzniku skutečně podaří zabránit. Co dělat v případě, že se streneme s nepříjemně pulzující bolesti v koleni?

bolest kolene

Co se doporučuje dělat v případě, když vás začne trápit bolest kolene

Bolest kolene je skutečně nepříjemnou záležitostí. I když existují způsoby, pomocí kterých dokážeme zamezit její vzniku, někdy se to nepodaří. Existují různé typy a příčiny bolesti kolena, což ovlivňuje i to, jak se bude k jejímu vzniku a zmírnění přistupovat. Pokud pociťujete bolest kolene pouze občas, jedná se o bolest akútni. Taková bolest se nejčastěji spojuje s natažením kolene. Objevuje se při určité aktivitě či při nadměrné zátěži. Pokud vás například začínají kolena pobolívat když děláte dřepy, snažte se této aktivitě vyhnout. Neznamená to však, že máte automaticky s dřepováním skoncovat. Často krát jednoduše stačí snížit váhu, kterou používáte. Nejčastější obětí při sportování je přední příčný vaz či vazivo, které je přímo napojeno na kosti bérce. Pokud nadměrně zatěžujete své kolena, začnou vás také dříve či později pobolívat. Nadměrná zátěž se v odborné praxi nazývá i kloubový stres, který dlouhodobě ničí kloubní chrupavku či jiné měkké tkáně v okolí kolenních kloubů. Průvodním jevem je prvotní pulzující bolest, která se objevuje pouze z času na čas. Výsledkem je v mnoha případech však to, že propukne do nepříjemné bolesti, která člověka provází každý den a nezáleží při tom na tom, zda koleno zatěžuje příliš vela, nebo naopak, málo. Na kvalitu kolen má vliv i to, jakou obuv nosíte. Aby byly chodidla a kolena zdravé, musíte nosit správnou obuv. Platí to nejen v případě sportovní obuvi, ale i té volnočasové. Obzvlášť opatrní by měli být rodiče malých dětí. Nesprávná obuv dokáže způsobit již v mládí různé deformity – například ploché nohy či později chronickou bolest kolene. Vybírejte si tedy takovou obuv, která má podrážku kvalitní, ne příliš vysoký podpatek, je vyrobena z materiálu, který vydrží dlouhodobě a je lépe tvarovatelný a tvar výstelky kopíruje stavbu vašeho chodidla. Nejdůležitější je však vybrat si správnou velikost. Příliš malé, ba ani naopak, příliš velké boty nejsou přínosem pro vaši kolena.

rentgen

Chcete být dostatečně informováni o tom, jak se doporučuje ke kolenům přistupovat?

Pokud i vás trápí bolest kolene, nebo se jí jen chcete vyhnout, vyplatí se být skutečně informovaným. Častokrát ani netušíme, co dokáže našim kolenům uškodit. Pokud vás tato problematika zajímá, navštivte www.mluvmeokloubech.cz, kde se dozvíte více.